Позакласна робота

ПОЗАКЛАСНИЙ ЗАХІД ЗІ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ УЧНІВ 6-7-Х КЛАСІВ "ВАС ВІТАЄ "ЕВРИКА"


Мета: перевірити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу; розвивати вміння працювати в групах, логічне мислення, вміння давати правильну та лаконічну відповідь на запитання; виховувати зацікавленість до вивчення світової літератури.

ХІД ГРИ
Ведуча І. Сьогодні в цьому залі зібралися ті, хто по-справжньому любить літературу. Вітаємо вас!
Ведучий ІІ Не так уже давно, наприкінці XX століття, вчені прогнозували зникнення книжкової культури взагалі. Мовляв, навіщо книги з паперу, якщо тепер існує можливість всю Національну бібліотеку записати на один кристал! Так, можливості інформаційних технологій сьогодні сягнули так далеко, як не заглядали навіть наукові фантасти, але книги залишаються великими надбаннями культури.
Ведучий І. Математика — це гімнастика для розуму, біологія — наука про єство людини та усього живого. А література? Це скарбниця духовних надбань людства. Тому й посідає вона серед навчальних дисциплін особливе місце. 
Ведучий ІІ Географію вивчають, щоб не заблукати на заплутаних шляхах Землі, астрономію — щоб не загубитись у Всесвіті. А літературу? Для того, щоб уміти відрізняти добро від зла, щоб уміти жити змістовно і красиво, без грубощів, щоб учитися на помилках та життєписах книжкових персонажів, а не на власних. 
Сьогодні ми зібралися , щоб визначити, який із класів краще обізнаний із літературою. 
Ведучий I Розпочинаємо розважально-пізнавальну гру «Вас вітає Еврика!» За словником іноземних мов, еврика — це вигук радості з приводу вдалого розв’язання задачі, вирішення питання, виникнення ідеї, нової думки. Цей вигук приписують грецькому вченому Архімеду, коли він відкрив основний закон гідростатики (відомий у фізиці як закон Архімеда). Отож, перед командами стоїть нелегка задача: дати якомога більше правильних, чітких відповідей на запитання. Бажаю, щоб слово «Еврика» лунало з ваших уст у відповідь на всі завдання. За ходом гри буде спостерігати наше журі: ___________________
II. Хід гри
1. Конкурс "Добридень, друзі!". 
Команди презентують свої назви, девізи, емблеми й вітають журі та суперників. 
Оцінювання: 1 бал за кожну складову
2. Конкурс «Сторінками прочитаних книг». Чи знаєте ви героїв ваших улюблених творів? За кожну правильну відповідь команді нараховується 1 бал.
Запитання для команди 6 класу. 
«Це був старий грішник – заздрий, жадний, твердий і гострий, як кремінь, але ніяке кресало не могло викресати з нього благородної іскри, скритний, потайний і самостійний, як той слимак. (Скрудж) 
«Мав благородне, велике серце, він перший зглянувся над людьми, навчив їх будувати світлі житла, плавати на човнах, напинати вітрила, полювати лісову звірину, приручати тварин». (Прометей)
« Це була гарна молода людина, високого зросту, прекрасної будови, з розвиненими мускулястими руками й ногами. На вигляд йому було років 25-26. (П`ятниця)
«Це був дивний чоловік. В усякому разі, він, напевно, не був моряком. Він розумівся на морських справах не більше за першого-ліпшого кока.(Негору) 
Запитання для команди 7 класу.
« З обличчя володаря замку було видно, що в нього щира, але запальна та нетерпляча вдача. Це був чоловік середній на зріст, плечистий з довгими руками і дужий, як людина, що звикла до труднощів мисливського життя або до війни. (Седрік Сакс).
« Його вважали завжди одним із найкращих товаришів. Він рідко верховодив іншими в зухвалих витівках , зате він був завжди одним із перших, що підходили під прапор заповзятливого бурсака, і ніколи, ні в якому разі, не виказував своїх товаришів.» (Остап)
« Його вбрання було дуже просте й невигадливе – щось середнє між азіатським та європейським одягом, але на голові він мав легкий золотий шолом, прикрашений самоцвітами, з пером на гребені. (Імператор Ліліпутії).
«У мистецтві він був невдахою. Сорок років тримав він у руках пензель, але й на крок не наблизився до своєї Музи». (Берман)
3. Конкурс «Далі, далі,...»
Запитання для команди 6 класу.
1. Викрадаючи вогонь із Олімпу, Прометей заховав іскру полум’я у… (очеретину)
2. Складові частини байки. Назвіть їх. (розповідь та мораль)
3. Із чого виник світ за слов`янським міфом?(із яйця)
4. З якою метою Дж. Лондон вирушив на Аляску? (за золотом)
5. Автор «Зачумлених звірів» (Лафонтен)
6. Як звали сина Уелдонів? (Джек)
7. Скільки сірників було у героя оповідання «Любов до життя»? (67)
8. Де зустрілися товстий і тонкий? (На Миколаївській залізниці)
9. Ким був за професією Очумєлов із оповідання «Хамелеон» А.Чехова? (наглядач)
10. Кого першого побачив Скрудж вранці на Різдво? (хлопчика)
Запитання для команди 7 класу.
1. У якому місті народився Робін Гуд? (Локслі)
2. Яку смерть пророкував віщун князю Олегу у «Пісні про віщого Олега» О. Пушкіна? (Від свого коня. «...Його не лякає жорстока борня... Але від свого ти загинеш коня»)
3. Про що Тарас Бульба говорив: «Там вам школа; там тільки наберетесь розуму» (Про Січ)
4. Джонатан Свіфт — автор роману…(«Мандри Гуллівера»).
5. У якій баладі головний герой – рицар Делорж? («Рукавичка»)
6. Як називається різновид фантастичної літератури, в якій головне місце посідає містика, магія та чаклунство? (Фентезі) 
7. В романі «Айвенго» англосакси воюють з …(норманами)
8. Хто є основоположником детективного жанру? (Е. По)
9. Кому належать слова «Я тебе породив, я тебе і вб'ю»? (Тарас Бульба)
10. За жанром «Останній листок» - це… (Новела)
Отже, дізнаємося, скільки балів отримала кожна з команд .
4. Конкурс «Заморочки з бочки...»
Запитання для команди 6 класу.
1. Китобійна шхуна-бриг у романі «П’ятнадцятирічний капітан» називалася…
2. Кузен Бенедикт захоплювався…
3. "Батьком байки" називають…
4. Хворого хлопчика з родини Кретчитів звали…
5. Кому розгніваний Зевс звелів міцно прикувати непокірного титана до скелі.
Запитання для команди 7 класу.
1. Хто написав баладу «Вересовий трунок» ?
2. Як звали храмовника, що кохав Ребеку?
3. Ким приходиться Ровена Седріку?
4. Хто написав «Баладу прикмет»?
5. Як називали Гуллівера жителі Ліліпутії?

5. Конкурс «Установіть відповідність» (Завдання на швидкість )
Для команди 6 класу 
Дж. Лондон Франція
Ж. Верн Росія
І. Крилов Англія
Ж. де Лафонтен Франція
Ч. Діккенс Америка
Д. Дефо Англія

Для команди 7 класу.
О. Пушкін Шотландія
Р. Л. Стівенсон Росія
В. Скотт Англія
Р. М. Рільке Америка
А. Конан Дойль Австрія
О. Генрі Англія
Конкурс для вболівальників «Сім ключових слів »
1. Паркан, бородавки, печера, скарби, цвинтар, школа, кліщ. («Пригоди Тома Сойєра»)
2. Кози, щоденник, порох, човен, папуга, зарубки, частокіл. («Робінзон Крузо»)
3. Індичка, племінник, дитинство, контора, дух, цвинтар, свято. («Різдвяна пісня у прозі»)
4. Кит, компас, работоргівля, тубільці, Африка, С.В., термітник. («П’ятнадцятирічний капітан») 
5. Імператор, гребінець, гора, човен, яйце, освіта, велетень. («Мандри Гуллівера»)
6. Черевик, ентимолог, собака, пустище, портрет, дедукція, злочин. («Шерлок Холмс»)
7. Англія, турнір, Гурт, євреї, рицар, хрестоносці, замок.( « Айвенго»)
6. Конкурс для капітанів
Слайд-презентація для 6 і 7 класу
7 . Конкурс «Гість на порозі». 
Підготовлений учасник кожної команди виступає від імені обраного ним письменника, розповідаючи про яскраві моменти «свого» життя. 
Оцінювання: максимальний бал «гостя» — 3. 
Орієнтовний зразок виступу одного з «письменників». 
Для команди 6 класу 
Доброго дня, шановне товариство! Доля відвела мені 71 рік яскравого і, переконаний, щасливого життя. Але якби людина могла жити вічно, то 22 травня 2009 року мені виповнилося б 150 років. Народився я у столиці Шотландії, Единбурзі, 1859 року в небагатій родині художника й архітектора . Якби у ті безтурботні роки дитинства хтось сказав, що я стану письменником, що мій пошуковий дует цікавитиме читачів і після моєї смерті, я б назвав його несповна розуму. Але життя вносить свої корективи: мої персонажі й досі «живі». Варто нарешті назватися. Я…….. — Артур Конан Дойль. 
Для команди 7 класу.
Я американський письменник, найбільш відомий як автор пригодницьких оповідань і романів Я рано почав самостійне трудове життя, яке було дуже важким. Школярем продавав ранішні і вечірні газети. Після закінчення початкової школи у віці чотирнадцяти років влаштувався на консервну фабрику робітником. Робота була дуже важкою і я пішов з фабрики. Був «піратом на устриць», ловив устриці в бухті Сан-Франциско, що було заборонено. У 1893 році найнявся матросом на промислову шхуну, що відправлялася ловити котиків до берегів Японії і в Беринговому морі. Перше плавання дало Лондону багато яскравих вражень, які лягли потім в основу багатьох моїх морських розповідей і романів. Варто нарешті назватися. Я…….. — Дж. Лондон 
8 . Конкурс «Хто надіслав лист»
Для команди 6 класу 
Перед нами листи від літературних героїв, у яких вони розповідають про себе, своїх друзів, своє життя. Але всі герої хочуть одного: щоб ви назвали їхні імена, імена друзів і, звичайно, імена тих, хто подарував героям літературне життя — імена письменників. Для команд прийшло по два листи. За кожен «розшифрований» лист ви отримуєте по 1 балу.
Лист 1.
«Я напівбог. Греки дуже шанували мене. Народився я серед смертних людей, проте батьком моїм був сам верховний бог Зевс. Але з волі його дружини я перебував під владою кволого, хворобливого і злостивого царя. Саме він наказав мені здійснити ті подвиги, які дали мені свободу і зробили моє ім’я безсмертним. Назвіть мене». (Герой давньогрецьких міфів Геракл, що здійснив 12 подвигів.)
Лист 2.
«Моєю матір’ю була Феміда, богиня правосуддя, а батько належав до роду могутніх титанів, що їх здолав Зевс. Я став на його бік і допоміг Зевсові отримати владу. Здавалося, я став найкращим його другом, але мене зацікавили люди. Я навчив їх ремеслам, за що і поплатився. Мене було покарано». (Давньогрецький міф про Прометея.)


Лист 3.
«Я безневинний. Місце мого проживання - ліс. Але небесна кара впала на мою оселю. Чума заполонила ліс. Наш цар довго вирішував, що є джерелом хвороби. Його погляд зупинився на мені. За те, що їв чужу траву, зазнав я кари. » (Осел, байка «Зачумлені звірі» Лафонтена.)
Для команди 7 класу 
Лист 1.
«Народився я у бідній сім`ї . Тридцять літ лежав на печі, нічого не міг робити. А коли минуло тридцять літ, такої сили набрався, що не знав , де її використати . В той час на Руську землю нападало дуже багато ворогів . От я й вирішив її захищати.» (Ілля Муромець)
Лист 2.
« Я не був такий енергійний як мій товариш. Мені краще вдається збирати факти і мої судження часто неправильні. Мій товариш часто дратує мене, а інколи я взагалі не розумію його дій, але не зважаючи на це, я ним захоплююсь» (Доктор Вотсон)
Лист 3.
« У селі з мене всі сміялися. Сестра била мене поки я був малим, а пізніше зневажала, через те, що я не бив її. 
На Запорізьку Січ ніхто не хотів брати, бо я всім здавався слабосилим. Але мені дуже хотілося, я завжди вірив, що стану справжнім козаком» (Олекса)
ІІІ. Підбиття підсумків гри
Висновки журі. 
Нагородження учасників у номінації «Справжні знавці літератури». 
Ведуча . Дякуємо за участь у нашій грі усім небайдужим. Читайте книжки, любіть світову літературу , а вона віддячить вам за це красою слова, наснажить на добрі вчинки.

Немає коментарів:

Дописати коментар